Vztah Microsoftu k Linuxu, open source a svobodnému softwaru

Nedávno proběhlo linuxovými weby upozornění na video, které údajně vytvořil Microsoft k 20. narozeninám linuxového jádra. Ať už je video autentické (osobně o tom docela pochybuji, ale jeden nikdy neví) nebo nikoliv, vzbudilo jistý rozruch, zejména pak tvrzení, že Microsoft změnil svůj postoj vůči Linuxu, open source či svobodnému softwaru. Jak je to ale doopravdy? Změnil skutečně Microsoft svůj vztah k Linuxu? Chce se s Linuxem nebo jeho příznivci zkamarádit a být s nimi za dobře?

Co se změnilo?

Roman Bořánek ve svém článku o tomto videu zmínil několik věcí, dovolím si příslušnou pasáž ocitovat:

Ať už se vám to líbí nebo ne, vztah Microsoftu k Linuxu a open source se za poslední roky hodně změnil. Zatímco před deseti lety ho šéf Microsoftu Steve Ballmer přirovnával k rakovině, dnes Microsoft například provozuje server CodePlex pro sdílení kódů open-source projektů nebo byl hlavním partnerem posledního ročníku konference LinuxExpo.

Open source

Ano, Microsoft se skutečně open source zabývá. Dokonce jej i podporuje. Ale pouze open source na jeho proprietární, uzavřené platformě, kde výhody otevřenosti, potažmo svobody, podstatně pohasnou. Cíl je zde jasně patrný – čím více toho poběží na Microsoftích uzavřených technologiích, tím méně toho poběží na Linuxu, potažmo jiných OS.

LinuxExpo

LinuxExpo je zajímavá otázka, Microsoft se skutečně stal jeho generálním partnerem. Jenomže není možné nezmínit několik věcí. Předně, dnes už se tomu neříká LinuxExpo, ale Open Source Conference, kde „LinuxExpo“ je už jen podmnožina. Přesněji, místo přednášek výhradně o Linuxu byl prostor pro něj rozpůlen – polovina přednášek je o Linuxu, polovina o Open Source. Samotná výstava již není zdarma, jak byla dříve, byť je to zatím za manipulační poplatek. Ale co je horší, místo třech dní akce trvá jen jeden jediný den a délka přednášek byla zkrácena na 30 minut, což je beznadějně málo, než aby se cokoliv rozumně probralo. Výstava již skutečně do názvu akce nepatří, jedná se o jednu průchozí chodbu s několika ministánky u stěn – tomu bych výstava rozhodně neříkal. Zejména, porovnám-li to s dřívějšími ročníky, kde bylo stánků plno v jedné obrovské hale.

V rámci Open Source části konference pochopitelně nechybí přednášky zástupců Microsoftu o svém proprietárním přístupu k open source, tedy o tvorbě open source vázaného na Microsoftí technologie nebo dokonce na jeho infrastrukturu. Tedy snaha přetáhnout nerozhodné ovečky na svou stranu.

Svobodný software

Svobodný software ve videu ani jinde nezazněl. Domnívám se nicméně, že otázka uživatelské svobody je pro Microsoft stále tak nějak tabu. Pokud o něčem hovoří, tak o open source. Svobodnému softwaru se vyhýbá jako čert kříži, což ostatně lze očekávat, vzhledem k tomu, že stále vydělává primárně na omezování uživatelských svobod.

Závěr

Nemyslím si, že se postoj Microsoftu ke konkurenci zásadně změnil. Změnily se spíše jen metody, kterými prosazuje svoje cíle, potažmo způsob, jak se vůči této konkurenci veřejně projevuje. Pravdou je, že Microsoft si již nemůže dovolit Linux a FOSS ignorovat nebo jim nadávat, jak tomu bylo dříve. To ale neznamená, že nastal obrat o 180 stupňů. Bratříčkování s Linuxem nebo s FOSS, to přichází v úvahu maximálně jen na oko, reálně však nikoliv, alespoň ne ve smyslu nějaké opravdové spolupráce. Je to zkrátka stále jen snaha dělat vše pro upevnění svého postavení, což dělá Microsoft celou dobu, místy i nemorálními a nezákonnými prostředky (viz soudní spory USA s MS, Halloween documents, strategie embrace, extend and extinguish, atd.).

Řeknu to ještě jinak a jasněji. Uvěřím, že se záměr Microsoftu ohledně Linuxu a FOSS skutečně změnil, až přestane s patentovými hrozbami a žalobami směřovanými proti firmám, které třeba nasazují ve svých produktech Linux (HTC, Samsung, Barnes & Noble, atd.). Nebo až bude v MS Office možné bezproblémově otevřít i uložit dokumenty ve formátu ODF. Nebo až interoperabilitu začne brát vážně a otevře svoje protokoly a formáty tak, aby bylo možné je bez problémů využít ve FOSS a v Linuxu. To je ovšem zatím čirá sci-fi. Stejně jako to, že postoj Microsoftu se skutečně zásadně změnil. Ne, to skutečně nikoliv.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory a komentáře a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.