Konec „osoby blízké“ aneb presumpce viny

„Výmluva na osobu blízkou“. To je termín, který byl v souvislosti se zavedením odpovědnosti za cokoliv, co spáchá vaše auto, a to bez ohledu na to, kdo ho řídil. Ve skutečnosti se ovšem nejedná o výmluvu, nýbrž o právo odepřít výpověď, pokud byste tím sobě nebo osobě blízké způsobili nebezpečí trestního stíhání. Je to jedno ze základních práv zaručovaných Listinou práv a svobod a tvoří důležitý prvek právního, nikoliv policejního, státu. V rámci přestupků existuje podobné ustanovení – i tam máte právo odepřít výpověď (i když už ho negarantuje Listina). Chápu snahu politiků něco dělat s úrovní řízení motorových vozidel v naší zemi. Ale neodpustím jim pošlapání základních právních zásad zaručující právo na spravedlivý proces.

Nedávno jsme tu měli pokus o zavedení cenzury (Internetu). Ten naštěstí neprošel. Dnes tu máme zákon, který nezavádí nic jiného než presumpci viny. A proč? Policie nakoupila radary s kamerami a chce masově a bezpracně vybírat pokuty za přestupky. Jenomže kamery nemají požadované rozlišení, aby se podařilo jednoznačně prokázat, kdo vozidlo řídil. Tudíž, lidé mohou využít svého práva nevypovídat, a neposkytnout tak důkaz proti sobě. Bez důkazu nelze usvědčit řidiče ze spáchání přestupku. Policisté tedy zjišťují, že to bezpracné vybírání pokut až tak bezpracné není, a tak, místo hledání rozumného řešení v rámci právního státu, jim Orwellští politici přispěchali na pomoc s presumpcí viny. Nyní bude automaticky každý majitel vozidla vinen, pokud neprokáže svoji nevinu.

Zásluhu na tomto zákoně však nemají pouze politici, ale také média, která ochotně přebírají jejich rétoriku. Ne, právo nevypovídat proti sobě či osobě blízké není výmluva. Je to jedno z klíčových práv, které nás dělí od totality a které pomáhá občanům zajišťovat spravedlivý soudní či přestupkový proces. Jistě, s bezpečnostní silničního provozu by se mělo něco dělat. Ale ne za cenu odklonu od demokracie, která se po dlouhém období totality nestačila ani ohřát, než její pilíře kvůli pohodlí politici opět začínají bourat. Osobně doufám, že Ústavní soud situaci zachrání a donutí Orwellovce přijít s něčím jiným, rozumnějším.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory a komentáře a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.