Jinke Hanlin a vleklá chyba s češtinou v epub

Zklamali mne čeští distributoři těchto čteček e-knih, jelikož o docela podstatném problému, jakým je nezobrazování korektních českých znaků v případě knih ve formátu epub, vědí řádově roky, a doteď ho nebyli schopni vyřešit. Problém spočívá v tom, že software určený k prohlížení epub souborů používá font bez některých českých znaků s diakritikou. Paradoxně, byť čtečky jako takové umožňují změnu fontu, v případě formátu epub to nejde (ten software to neumožňuje).

Nejnovější anglický firmware již umí u epub měnit font, česká varianta firmwaru ale není dostupná (byť byl čas od dubna 2011, kdy firmware vyšel) a anglický firmware nemá (překvapivě) podporu pro český jazyk.

Nouzovým řešením je upravit e-knihu, aby používala jiné fonty. Lze buď postavit fonty mimo epub a z něj se odkazovat na pevné umístění na kartě, nebo fonty „zadrátovat“ do knihy (pak je kniha v této podobě pěkně přenositelná). Obojí představuje nutnost upravit knihu, což není úplně triviální.

Za tímto účelem jsem pro vlastní potřebu vytvořil shellový skript, který fonty natvrdo zadrátuje do e-knihy. Kód není nic moc a nezaručuji, že to bude fungovat u všech e-knih. Stejně nezaručuji, že skript neudělá nějakou neplechu. Pokud jste ochotni se skriptem pracovat na vlastní riziko a s vědomím, že se jedná o nedostatečně otestovaný skript, kde mohou číhat příšerné chyby s možnými fatálními důsledky, můžete si jej stáhnout (5Kb) – v opačném případě nic nestahujte a alespoň pište rozhořčené e-maily českému distributorovi. Skript se používá se takto (vyžaduje to Bash, sed, zip a unzip a další běžné unixové nástroje):

./hanlinize mybook1.epub mybook2.epub

Je to špinavé řešení, ale třeba OpenMagazín to upraví korektně. Místního distributora těchto čteček bych rád pokáral za jeho netečnost. „Pěkné“ je také to, že aktuální český firmware nelze odnikud stáhnout (oficiální odkazy jsou mrtvé), a jelikož firmware nejde před změnou zazálohovat, je třeba případné experimenty s jiným firmwarem zvážit (přijdete o nejnovější verzi českého firmwaru, který tam už nedostanete, dokud se distributor nezmátoří a neupraví odkazy na svém webu). To také považuji za nešťastné. Přitom to jsou schopné a levné čtečky, navíc na Linuxu založené (i když to jsou asi všechny).

Kdybyste potřebovali výsledný epub upravit nebo zkontrolovat, můžete využít vynikající epub editor Sigil.

Zdroje a další informace: