Cenzura Internetu, SOPA, Megaupload, a tak vůbec (aktualizováno)

Protest proti cenzuře Internetu

Tak jsem se ve středu také zapojil do protestu proti cenzuře Internetu, kterou se snaží schválit v USA. Ve výzvě, která na tomto webu visela, jsem se pokoušel zdůraznit, že cenzura Internetu se netýká pouze USA, ale i ČR a řady jiných zemí. U nás proběhly, pokud vím, dva pokusy, jeden iniciovaný poslancem Farským (TOP 09), druhý VVčkem. Ani jeden naštěstí neprošel, ale je vidět, že stále více přibývá politiků, kteří by rádi rozhodovali o tom, se kterými servery v Internetu smíte komunikovat a se kterými nikoliv.

Na USA záleží…

To, co se odehrává v USA, třeba v oblasti cenzury Internetu nebo obecně v oblasti ochrany autorských práv, která jde poslední dobou stále více „přes mrtvoly“ a za hranice zdravého rozumu, by nám rozhodně nemělo být jedno. Proč? Protože to, co se stane v USA v této oblasti (a nejen v této oblasti), se pak promítne i v EU a v jiných zemích, které mohou být (a často bývají) přinuceny zavést podobně absurdní legislativu. Jako třeba Španělsko, které nedávno zavedlo cenzuru Internetu podobnou SOPA díky tlaku z USA.

Bez soudu, bez důkazů

Zákony USA ve jménu ochrany (autorských práv, terorismu, apod.) jdou „přes mrtvoly“ v tom smyslu, že postupně eliminují právo na spravedlivý soud. Místo toho, aby měl domnělý porušovatel práv možnost se vůči obvinění hájit u soudu, funguje to už od doby DMCA tak, že domnělý vlastník práv (čti: kdokoliv) pošle stížnost, na kterou musí příslušný subjekt (provozovatel webu, datacentra, apod.), zareagovat a „závadný“ obsah stáhnout. A to bez nutnosti prokázat, že onen domnělý vlastník práv je skutečným vlastníkem práv. Na základě tohoto úžasného zákona bylo z Internetu staženo mnoho materiálu, který patřil úplně někomu jinému nebo byl volně k dispozici (svobodný software).

Megaupload

Také nám zavřeli Megaupload a zadrželi jeho vlastníky na Novém zélandu, kteří budou vydáni do USA pro tamní údajné porušování autorských práv (nebo že by pro přepadání lodí?). Megaupload byl uzavřen, jeho domény i aktiva zablokována, a to vše na základě předběžného opatření. Řada médií a jedinců vyjádřila svoje pohoršení nad touto akcí (včetně tohoto článku v jeho dřívější podobě), často však bez znalosti všech fakt. A ta jsou v tomto případu důležitá.

Hlavní problém vyšel na povrch až za nějakou dobu, resp. až si někteří dali tu práci a onu rozsáhlou žalobu si celou přečetli. Podle žaloby vedení Megauploadu vědělo velmi dobře o nelegálním původu dat, dále nespolupracovali s vlastníky práv na jejich odstranění a vědomě odměňovali ty, kteří nabízeli nejvíce nelegálních dat (a zřejmě i úmyslně ignorovali požadavky na stažení daných děl). Tato obvinění mají podporovat důkazy např. v podobě e-mailové korespondence členů vedení.

V reakci na osud Megauploadu začali poskytovatelé podobných služeb panikařit, někteří „zavřeli krám“, jiní zatím jen ruší „motivační programy“, které finančně odměňují ty, kteří na server nahrávají nejpopulárnější obsah. Moc se mi líbil tento článek. Smutnou stránkou této akce jsou její následky způsobené těm, kteří Megaupload používali legálně, a teď mají utrum, jejich data jsou nepřístupná a kdo ví, jestli někdy ještě budou.

Kromě dat na serverech budou mít vyšetřovatelé k dispozici i záznamy o platbách, osobní údaje a IP adresy uživatelů a samozřejmě také informace o tom, co stahovali nebo jaký „velký obsah“ na servery Megauploadu nahrávali a kolikrát byl stažen. Vzhledem k tomu, že v USA je možné za jednu neoprávněně zveřejněnou skladbu napařit až 150 tisíc USD, mohou mít mnozí uploadeři ohromnou smůlu, pokud se vyšetřovatelé nebo „správci velkého obsahu“ rozhodnou je stíhat, což však osobně nepředpokládám (vzhledem k jejich množství), leda možná v případě těch největších ryb.

Princip teritoriality

Poslední dobou se nám také rozmáhá vydávání obviněných soudům v jiných zemích, zejména pak v USA. V případě Megauploadu budou jeho vlastníci či správci vydáni patrně na základě toho, že Megaupload měl v USA nějaký server. Podle všeho ale nemusíte mít server v USA, aby vám hrozilo vydání do USA. Můžete třeba jen provozovat svůj web na doménách com, org či net, což se může stát osudným jednomu britskému studentovi. Princip teritoriality v prostředí Internetu je obtížně uchopitelný a není jasně vymezen, což se některých z nás, provozovatelů nejrůznějších služeb, může velmi nepříjemně dotknout. Třeba si zítra Čína vymyslí, že jsem ji tady na tomhle blogu pomluvil, a vyhradí pro mne bydlení zdarma v pěkné zamřížované cele na příštích 10 let (nebo kolik tam političtí vězni běžně dostávají). Ale třeba mě ČR nevydá.

Když už jsem se dotkl Megauploadu, pokud si teď myslíte, že pouhým stažením jste žádný zákon neporušili a vydání do USA se vás netýká, to je samozřejmě (alespoň tedy dle mého názoru) správná úvaha. Dejte si ale pozor, až budete cestovat do USA, aby vás tam pak nečapli a už si vás tam nenechali. Hlavně tedy asi pak ti, co nejenom stahovali, ale také nějaké materiály bez svolení držitele práv sdíleli.

Britští infiltrátoři

Také jsem nedávno četl o tom, jak policejní infiltrátoři politicky aktivních skupin v Británii dělali pro úspěšnou infiltraci ledacos, včetně sexu a plození dětí. Mně na tom ovšem nejvíce zarazilo ono infiltrování politicky aktivních skupin, popřípadě jejich rozvracení a podobné věci. To bych osobně považoval jako velmi znepokojující (i když u Anglie, kde vás mohou zavřít za zapomenuté heslo, mně to nepřekvapuje). Najít k tomu nějaké materiály se mi ale nepodařilo. Něco málo je tady, ale to nepovažuji za důvěryhodný zdroj, podobně jako Novinky, kde jsem na tuhle informaci původně natrefil.

Třeba je to jen polopravda vycucaná z prstu senzacechtivým reportérem, ale pro jistotu si dejte pozor na svou politickou příslušnost, pokud nějakou máte, aby se z vaší známosti, nebo dokonce vážného vztahu či manželství nevyklubal převlečený policista nebo policistka. 😀

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory a komentáře a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.