Data retention

Tenhle článek patří nejen uživatelům obličejoknihy, ale všem lidem, kteří žijí v dnešní společnosti. Obličejoknihou si dovolím začít. Ta a podobné služby uchovávají veškerá data, která jim svěříte, a to včetně těch, které ze svých profilů časem vymažete nebo která nejsou vidět. Záznamy vaší komunikace, včetně chatu, historie označování osob na fotografiích, apod. To všechno zůstane sedět ve velké databázi, která může být, podobně jako Megaupload nebo podobně jako databáze Googlu, zpřístupněna nějakému subjektu nebo hacknuta.

Zákony, názory, politicky nebo společensky choulostivá témata se časem mění. To, co je dnes legální nebo společensky přijatelné, za pět nebo za deset let již být nemusí. Vaše data však na těchto serverech patrně takhle dlouho (a nejspíš i déle) zůstanou.

Stejně tak se rozrůstají místa, která o vás informace sbírají a propojují je s dalšími informacemi (jako např. kdo vlastně jste). Obličejokniha není jen jeden web. Řada webů je s ní propojena (resp. využívá její komponenty). Tudíž, navštívíte-li nějaký takový web, obličejokniha si to uloží do své databáze a spojí si to s vaši obličejoknihovou identitou. Nemáte-li obličejoknihový účet, nevadí – obličejokniha si vás uloží do databáze také. Více viz třeba tento pěkný seznam. Úplně totéž dělá Google, který navíc ví i to, co do obličejoknihy nepíšete. Ví totiž vše, co jste kdy vyhledávali.

Takových databází je kvantum. Platíte platební kartou? Používáte různé věrnostní a slevové karty vázané k vaší identitě? Nakupujete v e-shopech? Nosíte mobilní telefon v supermarketu? Respektive, nosíte mobilní telefon? Asi ano, nosí ho skoro každý. Přitom u něj stačí uchovávat záznamy, jak se hlásil k jednotlivým buňkám. Ve větším městě lze získat velmi přesný obrázek o tom, kam chodíte, s kým se stýkáte, apod.

Musím říci, že se mi tento trend ani v nejmenším nezamlouvá. Mnoho z toho, co jsme dříve realizovali bez nějakého velkého či malého bratra, dnes realizujeme za asistence počítačů. Elektronických stop, které naše jednání zanechává, stále přibývá. Všechno se dnes zaznamenává, ukládá, a to na dlouho. A nejen ukládá, ono se to postupně propojuje a dává dohromady, jak se stále hledají nové a nové způsoby využití těchto dat. Naše soukromí tak postupně mizí, a co je horší, mnohdy za velkého potlesku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory a komentáře a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.