Mentalita duševních vlastníků

Objevil jsem jeden pěkný článek o tom, jak jedna galerie zakázala kromě fotografování v jejích prostorách také kreslení. Uvádím zde poslední odstavec, který obsahuje jádro článku:

That’s the problem with the ownership mentality of modern copyright: few people bother to think about purpose because they are too busy thinking about control, operating from a default „cover-all-our-bases“ mentality without bothering to ask why. At some point during the drafting of this sign, somebody should have stopped and said „Wait, why do we care?“ — but instead they said „Have we forgotten anything? Better throw tripods on there just to be safe.“

Pro ty, kteří neumí dobře anglicky, uvádím svůj amatérský český překlad.

Toto je problémem vlastnické mentality moderního pojetí copyrightu: málo lidí se námáhá přemýšlet o účelu, protože jsou příliš zaměstnáni přemýšlením o kontrole. Operují se základní mentalitou typu „pokryjte všechny možnosti“ bez toho, aby se ptali proč. V určité chvíli při přípravě této tabule [s popisem toho, co je zakázáno, pozn. překladatele] se měl někdo zastavit a říci „Moment, proč nám na tom vlastně záleží?“ – ale místo toho si řekli „Zapomněli jsme na něco? Raději tam ještě hodíme i stativy, pro jistotu“.

V komentářích pod článkem se objevil návrh na další věc, kterou by měli zakázat – zírání na obraz s úmyslem si jej zapamatovat. Nebo by mohli všem, kteří galerii opustí, preventivně vymazat paměť. Co kdyby si přece jen časem něco vybavili?

Zdroj: Ownership Mentality: Art Gallery Prohibits Sketching

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory a komentáře a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.