Začalo to fungovat a já přišel o data

Řečeno krátce – až budete zprovozňovat hibernaci, buďte velice opatrní. Následuje delší verze. Pokusil jsem se na desktopu zprovoznit hibernaci. Jelikož SWAP oddíl, kam se ukládá obraz RAM, byl na jiném disku a za několika vrstvami, nedařilo se Arch Linuxu SWAP připojit ve chvíli, kdy z něj měl obnovit RAM. Tudíž veškeré moje pokusy skončily tak, že zahibernování proběhlo, ale místo probuzení naběhl systém normálně. Na chvíli jsem toho nechal a vrátil se k tomu následující den.

Napadlo mne přidat do initramfs vlastní hook, který by SWAP připojil. Přesvědčil jsem se, že všechno je nastaveno optimálně, a provedl restart. Samozřejmě se mi v několikařádkovém skriptu podařilo udělat chybu, tak jsem hook ještě jednou upravil, vytvořil nový initramfs a spustil restart. Počítač se restartoval a blikající kurzor v levém horním rohu odhalil, že SWAP oddíl byl úspěšně nalezen a právě probíhá probouzení z hibernace. Problém byl v tom, že jsem provedl restart a nikoliv hibernaci. Obraz RAM, který se právě načítal do paměti, byl asi den starý. Asi nemusím dodávat, že taková situace byla silně neoptimální.

Ptáte se, jak je možné, že se mezi tím při těch četných restartech swap neinicializoval a starý obraz RAM se nepřepsal? Inu, rozhodl jsem se nasadit zramswap a klasický swap oddíl inicializovat pouze před hibernací.

Sice jsem provedl kvapný restart, ale situaci jsem už nezachránil. Fsck odhalil množství chyb a já raději systém i data obnovil ze záloh. A ano, připadám si jako obsluha Černobylu 26. dubna 1986. Reaktor se zastavuje, říkáte? No tak vytáhněme všechny kontrolní tyče, on se zase rozběhne…

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.