Cenzura Internetu v ČR (dodatek)

Asi je jasné, že minulý zápisek o zákonu, který zavádí cenzuru Internetu, odpojování od Internetu a kdo ví, co ještě, je ve skutečnosti pouze aprílový žertík. Doufám, že z textu to bylo alespoň poznat, a že nikdo, kdo si to přečetl celé, nezačal panikařit.

Toto téma však nebylo zvoleno náhodně – cenzura Internetu sice zavedena nebyla, ale jen zatím. V ČR jsme již měli dva pokusy o její zavedení, a to ve snaze pomoci místním poskytovatelům hazardu od jejich zahraniční konkurence.

Také tu máme ACTA, která možná přes všechny své odpůrce projde, měli jsme tu zákony SOPA a PIPA, sice americké, ale začíná být nad slunce jasné, že začala válka o svobodný Internet, a to jak v USA, tak v EU a v ČR. Na jedné straně stojí ti, kteří by lidem rádi tuto svobodu vzali, ve jménu komerčních či jiných zájmů, a na straně druhé stojí všichni ti, kteří ve svobodném Internetu vidí jedinou cestu k opravdu demokratické společnosti.

Té druhé skupině nezbývá než pečlivě hlídat, bdít a protestovat proti každému pokusu nastolit cenzuru. Protože jakmile tu jedou cenzura bude, ať již díky sebelépe vypadající zámince, bude nepoměrně jednodušší její působnost rozšířit. Schvalovali jste cenzuru Internetu kvůli dětské pornografii nebo terosimu? Užijte si nově i blokování webů sloužících pro filesharing, webů, o kterých někdo prohlásí, že porušují něčí autorská práva, nebo dokonce protivládních stránek. Nebo možná i tohoto webu či toho vašeho. Věčná bdělost, to je cena za svobodu.

Také se chystá inovovaný zákon o data retention, který před časem zrušil Ústavní soud. Pokud jste si mysleli, že vás ISP, mobilní operátoři a provozovatelé všemožných služeb přestali špehovat a pečlivě zaznamenávat, co jste kdy prováděli, na jaké weby jste se dívali, komu jste posílali e-maily nebo s kým jste se někde sešli, jste patrně na omylu, a pokud nejste, brzy budete. Povinné uchovávání dat bude opět zřízeno a možná (vy|zne)užíváno podobně jako doposud.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.