Síťová neutralita: nutná, nikoliv postačující podmínka

Narazil jsem na zprávu o snaze prosadit síťovou neutralitu na poli EU. ISP by si nemohli dovolit zasahovat do vaší komunikace (např. omezováním rychlosti určitých portů nebo typů připojení, atd.) a současně tvrdit, že vám poskytují připojení k Internetu. Současně by také měli poskytovat informace o tom, jak upravují váš provoz, co zaznamenávají, atd.

To by bylo samozřejmě pěkné, ale bohužel to neřeší problém řady vlád, které usilují (mnohdy na základě lobbyingu velkých firem) o cenzuru a kontrolu nad tím, co na Internetu děláte. Sarkozy například nedávno chtěl lidi posílat do vězení za to, že si zobrazí (a možná i přečtou) webovou stránku. Jak něco takového může vyplodit prezident demokratické země asi nikdy nepochopím.

Francie také třeba implementovala zákon, který umožňuje vlastníkům autorských práv odpojit kohokoliv od Internetu prostým zasláním upozornění jeho ISP. Proces obchází soudy, vlastníci autorských práv nemusejí nic dokazovat a i když je možné se odvolat, dá se tím prý dosáhnout pouze zmírnění trestu, ale nikoliv zrušení trestu.

Síťovou neutralitu je třeba aplikovat nejenom ve vztahu k ISP, ale také k vládám a politikům. A nejenom síťovou neutralitu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Internet a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.