Nebezpečí plastových láhví a obalů

Kupujeme si potraviny v plastových obalech, transportujeme hotová jídla v plastových krabičkách, pijeme vodu balenou v plastových láhvích, ačkoliv máme vodu z kohoutku. Z některých z těchto plastů se do jídla a pití uvolňují chemikálie, které poškozují náš organismus, narušují náš hormonální systém, snižují naši plodnost a zvyšují riziko výskytu rakoviny. Které plasty jsou rizikové, jak je poznat a jak se jich vyvarovat? Čtěte dál.

Bisfenol A

Poměrně velkou kauzou byl bisfenol A, organická sloučenina, která se používá při výrobě plastů (tj. plastových láhví, obalů, atd.) nebo u potravin balených v plechovkách. Tato látka má tendenci se v malých množstvích z láhví a obalů uvolňovat, a tak se dostávat do vašeho organismu. A co že vám tahle látka může provést? Čtěte:

Při pokusech na zvířatech se ukázalo, že vystavení bisfenolu A během nitroděložního vývoje ovlivňuje vývoj prsní tkáně plodu a zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsu v pozdějším věku, a také způsobuje úbytek spermií u mužů.

Vedou se polemiky, zda BPA způsobuje onemocnění srdce nebo cukrovku. Výzkum prováděný u mužských zaměstnanců továren vystavených vysokým koncentracím BPA ukázal, že měli čtyřikrát vyšší frekvenci problémů s erekcí a sedmkrát častěji problémy s ejakulací.

Výsledky studie prováděné v USA v letech 2003-2006 a publikované v listopadu 2010 nasvědčují tomu, že má bisfenol A (a podobně také triclosan) negativní účinky na fungování imunitního systému člověka.

Toto je převzato z české Wikipédie. Já nicméně doporučuji anglickou (viz odkazy v závěru článku), tam toho naleznete kvanta – ne že by ovšem výše uvedené nestačilo. Uvolněné množství v případě plastových láhví a obalů je samozřejmě malé, ale problém může nastat při dlouhodobém pravidelném užívání. Jedna studie zjistila, že pití z polykarbonátových lahví zvýšilo úroveň bisphenolu A o dvě třetiny:

In 2009, a study found that drinking from polycarbonate bottles increased urinary bisphenol A levels by two thirds, from 1.2 μg/g creatinine to 2 μg/g creatinine.

Další chemikálie

Naneštěstí je chemikálií, které se z různých typů plastových obalů uvolňují do jídla a pití, o něco více. Jedná se např. o DEHP, látka toxická pro reprodukci (narušuje vývoj pohlavních orgánů plodu mužského pohlaví), zřejmě také podporující obezitu a negativně ovlivňující činnost srdce, či styren, toxická a potenciálně rakovinotvorná látka, a další.

Co dělat?

Obecně si dávat pozor na plastové láhve a obaly. Hledejte číslo nebo identifikátor u (nebo uvnitř) symbolu recyklace, které udává typ použitého plastu. Je-li to sedmička a není-li tam uvedeno, že bisfenol A neobsahuje, raději to nechte v regálu – tahle ho nejspíše obsahuje i pouští. Šestku raději taky neberte (pouští styren). Nepříjemná je i trojka (PVC, které pouští chemikálie, které narušují činnost hormonální soustavy).

Pro nápoje se nejčastěji používá jednička (PET, PETE), která není úplně špatná, ale ani bezproblémová – je na jedno použití a neměla by se znovu naplňovat. Proč? Není-li totiž v perfektním stavu, vypouští DEHP (viz výše). Berte ji tedy jako láhev pro jedno použití a po použití ji zahoďte. Možná si také dávejte pozor na láhve, co byly vystaveny slunci nebo jsou pomačkané. Kategorie 7 jsou ostatní plasty a jak se zdá (viz Pavlův komentář), tato kategorie může obsahovat i plasty úplně bez bisfenolu A. Zde podle čísla nelze soudit.

Za bezpečnější plastové obaly/láhve se považují čísla 2, 4 a 5 (HDPE, LDPE a PP). Samozřejmě nerezová ocel a prý také hliník by měly být bezproblémové. Osobně se kloním spíše k té nerezové oceli. Tam je to snad jistota. Možná si to na závěr ještě shrňme, co se typů obalů týče:

  • #1 – PET, PETE – jen na jedno použití, vypouští DEHP (karcinogen)
  • #2 – HDPE – mělo by být bezpečné
  • #3 – PVC – raději ne, pouští hormony ovlivňující chemikálie
  • #4 – LDPE – mělo by být bezpečné
  • #5 – PP – mělo by být bezpečné
  • #6 – PS – raději ne, pouští styren (karcinogen)
  • #7 – ostatní plasty – může a nemusí obsahovat a pouštět bisfenol A

Disclaimer

Jsem IT admin, nikoliv chemik, tento článek jsem vytvořil výhradně ze zdrojů uvedených níže. Zjištěné informace nejsem schopen odborně potvrdit nebo vyvrátit a je na čtenáři, aby provedl vlastní průzkum a vytvořil si své vlastní závěry. Jelikož jsem vycházel z informací z článků na webu, je třeba počítat s možností, že tyto informace jsou tendenční či nepravdivé. Jako autor se zříkám jakékoliv odpovědnosti za škody na zdraví či jiné způsobené těmito informacemi. Pokud informacemi v článku budete řídit, činíte tak na vlastní riziko a na vlastní odpovědnost.

Zdroje a odkazy

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.