Nebezpečí plastových láhví a obalů

Kupujeme si potraviny v plastových obalech, transportujeme hotová jídla v plastových krabičkách, pijeme vodu balenou v plastových láhvích, ačkoliv máme vodu z kohoutku. Z některých z těchto plastů se do jídla a pití uvolňují chemikálie, které poškozují náš organismus, narušují náš hormonální systém, snižují naši plodnost a zvyšují riziko výskytu rakoviny. Které plasty jsou rizikové, jak je poznat a jak se jich vyvarovat? Čtěte dál.

Bisfenol A

Poměrně velkou kauzou byl bisfenol A, organická sloučenina, která se používá při výrobě plastů (tj. plastových láhví, obalů, atd.) nebo u potravin balených v plechovkách. Tato látka má tendenci se v malých množstvích z láhví a obalů uvolňovat, a tak se dostávat do vašeho organismu. A co že vám tahle látka může provést? Čtěte:

Při pokusech na zvířatech se ukázalo, že vystavení bisfenolu A během nitroděložního vývoje ovlivňuje vývoj prsní tkáně plodu a zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsu v pozdějším věku, a také způsobuje úbytek spermií u mužů.

Vedou se polemiky, zda BPA způsobuje onemocnění srdce nebo cukrovku. Výzkum prováděný u mužských zaměstnanců továren vystavených vysokým koncentracím BPA ukázal, že měli čtyřikrát vyšší frekvenci problémů s erekcí a sedmkrát častěji problémy s ejakulací.

Výsledky studie prováděné v USA v letech 2003-2006 a publikované v listopadu 2010 nasvědčují tomu, že má bisfenol A (a podobně také triclosan) negativní účinky na fungování imunitního systému člověka.

Toto je převzato z české Wikipédie. Já nicméně doporučuji anglickou (viz odkazy v závěru článku), tam toho naleznete kvanta – ne že by ovšem výše uvedené nestačilo. Uvolněné množství v případě plastových láhví a obalů je samozřejmě malé, ale problém může nastat při dlouhodobém pravidelném užívání. Jedna studie zjistila, že pití z polykarbonátových lahví zvýšilo úroveň bisphenolu A o dvě třetiny:

In 2009, a study found that drinking from polycarbonate bottles increased urinary bisphenol A levels by two thirds, from 1.2 μg/g creatinine to 2 μg/g creatinine.

Další chemikálie

Naneštěstí je chemikálií, které se z různých typů plastových obalů uvolňují do jídla a pití, o něco více. Jedná se např. o DEHP, látka toxická pro reprodukci (narušuje vývoj pohlavních orgánů plodu mužského pohlaví), zřejmě také podporující obezitu a negativně ovlivňující činnost srdce, či styren, toxická a potenciálně rakovinotvorná látka, a další.

Co dělat?

Obecně si dávat pozor na plastové láhve a obaly. Hledejte číslo nebo identifikátor u (nebo uvnitř) symbolu recyklace, které udává typ použitého plastu. Je-li to sedmička a není-li tam uvedeno, že bisfenol A neobsahuje, raději to nechte v regálu – tahle ho nejspíše obsahuje i pouští. Šestku raději taky neberte (pouští styren). Nepříjemná je i trojka (PVC, které pouští chemikálie, které narušují činnost hormonální soustavy).

Pro nápoje se nejčastěji používá jednička (PET, PETE), která není úplně špatná, ale ani bezproblémová – je na jedno použití a neměla by se znovu naplňovat. Proč? Není-li totiž v perfektním stavu, vypouští DEHP (viz výše). Berte ji tedy jako láhev pro jedno použití a po použití ji zahoďte. Možná si také dávejte pozor na láhve, co byly vystaveny slunci nebo jsou pomačkané. Kategorie 7 jsou ostatní plasty a jak se zdá (viz Pavlův komentář), tato kategorie může obsahovat i plasty úplně bez bisfenolu A. Zde podle čísla nelze soudit.

Za bezpečnější plastové obaly/láhve se považují čísla 2, 4 a 5 (HDPE, LDPE a PP). Samozřejmě nerezová ocel a prý také hliník by měly být bezproblémové. Osobně se kloním spíše k té nerezové oceli. Tam je to snad jistota. Možná si to na závěr ještě shrňme, co se typů obalů týče:

 • #1 – PET, PETE – jen na jedno použití, vypouští DEHP (karcinogen)
 • #2 – HDPE – mělo by být bezpečné
 • #3 – PVC – raději ne, pouští hormony ovlivňující chemikálie
 • #4 – LDPE – mělo by být bezpečné
 • #5 – PP – mělo by být bezpečné
 • #6 – PS – raději ne, pouští styren (karcinogen)
 • #7 – ostatní plasty – může a nemusí obsahovat a pouštět bisfenol A

Disclaimer

Jsem IT admin, nikoliv chemik, tento článek jsem vytvořil výhradně ze zdrojů uvedených níže. Zjištěné informace nejsem schopen odborně potvrdit nebo vyvrátit a je na čtenáři, aby provedl vlastní průzkum a vytvořil si své vlastní závěry. Jelikož jsem vycházel z informací z článků na webu, je třeba počítat s možností, že tyto informace jsou tendenční či nepravdivé. Jako autor se zříkám jakékoliv odpovědnosti za škody na zdraví či jiné způsobené těmito informacemi. Pokud informacemi v článku budete řídit, činíte tak na vlastní riziko a na vlastní odpovědnost.

Zdroje a odkazy

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 komentářů u „Nebezpečí plastových láhví a obalů

 1. Polystyren, PET a jiné ale nic nadlimitně nepouští pokud má označení Food Contact Material… Navíc ozančení 7 může být také ABS, SAN, PA, PO a jiné plasty takže bych se spíš řídil vyraženým >PC< než číslem 7…

 2. Co konkrétně není pravda? Nikde jsem nepsal, že něco pouští nadlimitně. Psal jsem, že pouští. A to nevyvracíte. Lidé dnes pijí vodu z plastových lahví místo z vodovodů. Kvanta potravin jsou uchovávána a prodávají se v plastových obalech, včetně některého pečiva. Je limit postaven správně s ohledem na ty, kteří z ničeho jiného než z plastů nejí a nepijí? A také na ty, kteří plastové láhve „recyklují“ a znovu a znovu je plní nápojem, mačkají je, nechávají je na slunci, apod.? Nevím, rád se nechám poučit. Viz disclaimer.

  Každopádně pokud si mám vybrat mezi plastem, který pouští nebezpečné chemikálie (byť v „limitním“ množství), a mezi plastem, který nepouští, vyberu si ten, který nepouští. Nebo se na plast vykašlu úplně.

 3. Dobry den, prosim Vas, neviete mi poradit aky plast je s osnacenim SAN? velmi pekne dakujem

 4. Dobrý den,
  moc děkuji za článek. Ráda bych se zeptala, jak je to s dětskými lahvemi od firmy Nalgene – je na nic uvedeno číslo 7 a pod tím je „BPA, BPS free“ (v podrobnějším popisu je pak „Materiál Eastman Tritan copolyester speciálně vyroben v USA“), je to jen marketingový tah nebo je lahev zdraví neškodící?
  Díky za odpověď!
  Jana

  • Zdravím, Jano.

   Dle internetu je to nový plast, o kterém se toho zatím tolik neví. Je bezpečný? To asi v tuhle chvíli nikdo neví. Našel jsem toto a toto. Druhý článek je lehce znepokojivý, jenže na základě „výzkumu“ provedeného konkurenční firmou v oboru (čili střet zájmů). Příslušný výrobce vaší láhve na svých stránkách uvádí, že jeho materiál by neměl mít vliv na lidský hormonální systém. Což je hezké, ale to neznamená, že to nedělá něco jiného nepěkného, na co to testováno nebylo (karcinogenní účinky třeba).

   Nevím, no. Nejsem chemik ani biolog, abych mohl tuhle problematiku lépe posoudit. Každopádně bych si s tím nedělal příliš velké starosti. Upřednostněním jiného materiálu (sklo, ocel, atd.) samozřejmě nic nezkazíte, u plastů bych dával hlavně pozor na to, aby nezůstal dlouho na slunci (kde vlivem rostoucí teploty může dojít ke změnám a uvolňování chemikálií) a nebyl vystaven přílišnému mechanickému poškození. Plasty na jedno použití (plastové láhve s balenou vodou, různé sáčky, apod.) bych rozhodně nepoužíval znovu a znovu a znovu.

   Ono v dnešní době, kdy jsou potraviny běžně baleny do plastových obalů nebo je dáváme do plastových pytlíků, jde vůbec se plastům vyhnout?

 5. Dobrý den, děkuji za Váš článek, který mě donutil se zamyslet nad tím z čeho pije moje dítě, ale i my. Proto jsem začala pátrat po „zdravé“ plastové lahvi a našla jsem tuto … http://www.detskydum.cz/detail/bobble-lahev-1l-560801/?gclid=COOZ0fOdzsYCFSoTwwodP54PhQ , nebo http://www.waterbobble.com/. Ovšem označení je na ní 1, ale je tam napsáno MADE IN USA, tak nevím, zda tam nemají jinak značený plast?

  Díky za Váš názor na tuto lahev. Marcela

 6. Dobrý den,
  podle dostupných informací je kategorie č. 7 označena jako ostatní plasty. Do kategorie č. 7 spadají kupodivu i plasty které jsou úplně bez BPA.
  Může se jednat například o materiál značky Tritan od firmy Estman, který je také číslo 7, ale je absolutně bez BPA.

 7. Dobrý den,
  nevíte prosím jak je to s láhvemi označenými PCTG? Koupila jsem přes internet láhev, která měla podle popisu být BPA free, avšak k mému překvapení nikde na láhvi takového označení není, jediné označení je PCTG v trojúhelníku. Nevíte něco o tomto plastu?
  Děkuji

Komentáře nejsou povoleny.