Moderní web a potíže se staršími a méně výkonnými počítači

Nedávno jsem zaregistroval kritiku Linuxu, že je pomalý na 15 let starém Pentiu s 128M RAM. Dotyčný tvrdil, že po Linuxu chtěl „jen“ přehrát video z YouTube. V tu chvíli jsem si vzpomněl na svoje nedávné problémy s jedním ne tak starým jednojádrovým Atomem, kde je dost RAM (8G), akorát YouTube tam běží žalostně pomalu.

Zjišťuji, že u starších počítačů jsou největším problémem právě nároky moderních webových aplikací běžících v moderních webových prohlížečích. Místní aplikace pro kancelářskou práci obvykle jedou a skoro veškeré základní programové vybavení se dá rozumně používat. Kromě moderního webu.

Když se podívám na úvodní stránku YouTube, provede můj Firefox celkem 124 (!) HTTP požadavků a přenese cca 7.5MB dat. Asi je v tom i to krátké reklamní video, které se samozřejmě automaticky přehrává. Součástí je celkem 21 externích JavaScriptů, které dají dohromady 2.6 MB kódu (!). JavaScript je ve své podstatě programový kód, který vykonává JavaScriptový engine prohlížeče. Je to interpretovaný kód, tudíž je to samo o sobě pomalé, a množství tohoto kódu používaného na webových stránkách stále stoupá.

Videa, která se dnes přehrávají na YouTube, používají kodeky jako H.264 nebo VP8, které jsou samozřejmě velmi náročné na CPU, pokud nemáte grafiku, na které se to dá dekódovat. Staré systémy se u přehrávání moderního videa prostě nechytnou.

Chápu, že dotyčný vnímá YouTube za něco zcela normálního a běžného, ale když si uvědomíte souvislosti a dojde vám, kolik funkčnosti moderní webové stránky svěřují vašim počítačům, vašim procesorům, vašim grafickým kartám a potažmo vašim peněženkám (v podobě účtů za elektřinu), pak se nemůžete divit, že na velmi starém počítači s mizivým výkonem na dnešní poměry prostě s moderními/náročnými webovými stránkami nemáte sebemenší šanci a Linux s tím nic neudělá, ani kdyby se postavil na hlavu a odstrkoval ušima.

Web se nám prostě za ty roky k nepoznání změnil a je to dle mého soudu právě moderní web, který použitelnost mnoha starších počítačů spolehlivě likviduje.

Btw, pokud chcete prohlížet web na starších počítačích a stačí vám text, můžete zkusit řádkové prohlížeče jako Lynx, Links, W3M, apod., a v případě grafických aplikací můžete zkusit třeba Dillo. Samozřejmě YouTube vám zůstane zapovězený, ale alespoň něco málo zvládnete.