Re: Porušujete duševní vlastnictví Microsoftu

From: "Shadow" <Shadow@linux.biz>
To: "Steve Ballmer" <Steve@microsoft.com>
Subject: Re: Porušujete duševní vlastnictví Microsoftu
Date: Fri, 18 Nov 2006 20:19:17 +0100

Vážený pane Ballmere,

jsem rád, že Microsoft přešel od průhledné marketingové kampaně „Get the facts“, v rámci které sponzoroval studie poukazující na údajnou výhodnost jeho řešení, do dalšího stádia svého boje proti Linuxu. I když nejsem přesvědčen o jeho úspěchu, jsem rád, že věci alespoň malinko pohnuly dále.

Nejsem si jistý, jestli pouhé okopírování postupu SCO je tou ideální cestou, jak proti Linuxu bojovat. SCO celou dobu tvrdila, že Linux obsahuje její kód, ale nebyla schopna uvést jediný příklad. Soud se vlekl a vlekl, a i když bylo firmě SCO jasné, že jej nemůže vyhrát, vrhlo to na Linux alespoň černý stín pochybností. Ale to vám asi nemusím říkat, pokud jste SCO finančně vypomohli, tak to asi víte.

Ano, již dříve jsem zaregistroval Váš výrok o tom, že Linux „uses our patented intellectual property“. Nicméně, dokud neukážete konkrétní důkaz, je to pouze tvrzení, nic víc.

Ostatně, od Vás, pane Ballmere, jsme toho vůbec slyšeli hodně. Víme, že hodláte fucking kill Google„, že uživatele iPodu považujete za zloděje, a samozřejmě známe Váš přátelský výrok na naši adresu „Linux is a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches.“

Přesto vám musím pogratulovat, získat smlouvu s Novellem, to byl mistrný krok. Díky dohodě o neútočení v oblasti SW patentů máte k dispozici hned dvě pozitiva:

  • neoficiálně a nepřímo je tak vaše tvrzení o využívání duševního vlastnicví Microsoftu Linuxem podpořeno
  • v eventuelním patentovém sporu s někým ohledně Linuxu se nemusíte obávat toho, že by mu Novell přispěchal na pomoc

Problém je v tom, že nejenom Novell má k dispozici jisté patentové portfolio. Red Hat podobnou smlouvu s vámi odmítl a IBM se k vám asi také nepřidá. Navíc patentová válka je něčím, co by nebylo výhodné pro nikoho, snad s výjimkou právníků. Ale to také jistě velmi dobře víte.

Nuže, vaše strategie je mi v tuto chvíli zcela jasná. Když SCO selhala a tmavý oblak nad Linuxem se konečně rozplynul, pokoušíte se nyní oheň znovu rozdmýchat, aby se oblak opět objevil. Na přímý útok očividně munici nemáte, jinak byste už na Linux zaútočili. Proto je černý oblak FUD to jediné, co můžete proti Linuxu dělat.

Jako váš bývalý zákazník mohu pouze vyjádřit zklamání nad tím, že se s konkurencí pokoušíte bojovat všemi vedlejšími prostředky s výjimkou toho hlavního – adekvátního vylepšení vlastních produktů. Ale od vás jsem ani nic jiného nečekal. To je také důvod, proč jsem vaše produkty opustil, a vrátit se k nim nehodlám.

Jako uživatel GNU/Linuxu rozumím vaší taktice natolik, abych věděl, že vaše hrozby jsou plané. Kdybyste mohli, už dávno byste zaútočili. A na úplný závěr si dovolím Vás upozornit, že i Microsoft samotný patrně využíval a využívá duševní vlastnictví patentované jinými subjekty. Nebylo by dobré si nejprve zamést před vlastním prahem?

S pozdravem,
Shadow

On 11/17/06, Steve Ballmer <Steve@microsoft.com> wrote:

Vážený uživateli Linuxu,

jak víte, operační systém Linux, který používáte, využívá duševní vlastnictví Microsoftu. Pouze uživatelé distribuce SUSE společnosti Novell, která s námi uzavřela smlouvu, mají řádně zaplacené používání našeho duševního vlastnictví, které se v Linuxu nachází.

Vy však nepoužíváte distribuci SUSE, a proto využíváte naše duševní vlastnictví, za které jste nezaplatil. Díky tomu se vystavujete možnému právnímu postihu. Přejděte na SUSE nebo na MS Windows.

Steve Ballmer,
Microsoft CEO

Pozn.: Nejedná se o skutečnou odpověď na skutečný e-mail, to je pouze umělecká forma.