Další „studie“ Microsoftu

Kdyby mi zrovna nevypadl AdBlock, asi bych na Rootu neobjevil blikající odkaz na novou studii Microsoftu o Londýnské burze, která si nevybrala GNU/Linux, ale Microsoft. Dle reklamy to bylo kvůli spolehlivosti. Kvůli té jsem já osobně Microsoft opustil a přešel na GNU/Linux. Proto mne docela zaujalo, jak někdo může jít za stejným cílem opačnou cestou než já. Tak jsem si řekl, že se na tu „studii“ pořádně podívám.

Text, který je k dispozici na webu Microsoftu, mne kromě těžkého postižení „business jazykem“ překvapil jednou dost podstatnou věcí – vůbec nezmiňoval GNU/Linux. Studii jsem prošel od úvodu k závěru, abych zjistil, že narozdíl od reklamy se GNU/Linuxem nijak nezabývá.

Formulace, že Londýnská burza dala přednost Windows před GNU/Linuxem, je tedy čistě a pouze řečnický obrat. Nic nenasvědčuje tomu, že by Londýnská burza byť jen vzala GNU/Linux či jiné operační systémy nebo produkty v úvahu.

Argumentace mluvčího Londýnské burzy je vskutku zajímavá. Pokud si ji několikrát přečtete, začnete chápat, proč reklama zmiňuje spolehlivost a jak je tato formulace klamavá. Mluvčí se totiž vyjádřil v tom smyslu, že „nechtějí riskovat, a proto volí Microsoft“. Ovšem v čem onen „risk“ spočíval, to už mluvčí neuvedl.

Škoda. Těšil jsem se na něco, co by se alespoň na první pohled tvářilo jako seriózní srovnání. Bohužel, dostal jsem pouze hromadu manažerských formulací, ze kterých přímo čiší nekonkrétnost a snaha se přímým otázkám vyhnout. Nic, co by se týkalo GNU/Linuxu, ve studii není. Londýnská burza si vybrala Windows, ale podle všeho jen proto, že nevzala jiné možnosti v úvahu a rovnou zvolila Microsoft.

To je bohužel jeden z problémů rozšíření GNU/Linuxu. Manažeři rádi volí Microsoft, protože je to pro ně osobně „bezpečné“ řešení. Pokud se něco semele, vždycky mohou tvrdit, že zvolili „lídra trhu“ nebo „to nejpoužívanější“, a jsou z obliga. Pokud by zvolili GNU/Linux, museli by svoje rozhodnutí hájit a jakýkoliv problém by se stal jejich osobní odpovědností.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory a komentáře a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.