10 důvodů, proč nepoužívat GNU/Linux

Když už tu Linux celou dobu tak vychvaluji, proč na chvilku nezkusit opak? Připravil jsem pro vás 10 důvodů, proč nepoužívat GNU/Linux:

(1) váš současný OS vám plně vyhovuje

Proč přecházet na něco jiného, když jste plně spokojeni s tím, co máte?

(2) hledáte náhražku Windows

GNU/Linux není kopie Windows, je jiný. Pokud hledáte náhražku Windows, zkuste ReactOS… nebo MS Windows.

(3) odmítáte se učit něco nového

Pokud nemáte předchozí zkušenosti s unixovými systémy, budete se muset naučit něco nového, minimálně všude tam, kde jsou podstatné odlišnosti (instalace softwaru, správa disků a médií, apod.). Nechcete-li se učit nic nového, nepoužívejte GNU/Linux.

(4) jste náruživým hráčem počítačových her

Hry v GNU/Linuxu samozřejmě jsou, nicméně většina komerčních titulů je k dispozici výhradně pro Windows. Existují sice řešení typu Wine nebo Cedega, ale i tak je dobré přechod zvážit, popřípadě nechat dual boot.

(5) jste závislí na Win-only aplikacích

Nemůžete fungovat bez aplikací, které nemají linuxový port a ani plnohodnotnou alternativu? Pak si přechod na Linux rozmyslete.

(6) jste závislí na Win-only hardwaru

Winmodemy, win-only wifi karty a win-only hardware. Pokud nějaký takový vlastníte, musí vám být jasné, že přechodem na GNU/Linux přijdete (v lepším případě dočasně) o možnost jej využívat.

(7) jste počítačový analfabet a nemáte nikoho, kdo by vám s Linuxem pomohl

Pokud vám počítač spravuje někdo jiný, musíte se přizpůsobit jeho volbě. Ve většině případů dotyčný GNU/Linux nezná, a proto jej neokusíte ani vy. Leda kdybyste ony pomyslné otěže převzali sami.

(8) děsí vás svoboda volby

Neradi si vybíráte? Neradi zvažujete pro a proti? Děsí vás už samotný výběr jednotlivých edic Windows? Máte raději, když někdo rozhoduje za vás? V takovém případě nepoužívejte GNU/Linux.

(9) jste zvyklí jít s davem

„Dav“ v současné době používá jiný operační systém. Pokud se bojíte nebo nechcete odlišovat, nepoužívejte GNU/Linux.

(10) nemáte rádi svobodný/open source software

I tací se najdou. O jednom takovém jsem tu dokonce psal, on mi dokonce přislíbil, že článek okomentuje, ale neučinil tak. Ani po letech. Ale to sem nepatří. Pokud se vám příčí myšlenka svobodného softwaru nebo softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, pak GNU/Linux není pro vás to pravé. I když, zkuste Linspire…

Příspěvek byl publikován v rubrice GNU/Linux a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.