Změna struktury domácí sítě I.

Začal jsem uvažovat o úpravě routeru/serveru, tedy té velké a nevzhledné krabice pod mým stolem, které bych se velmi rád zbavil a nahradil ji něčím menším a úspornějším. Sdílený disk (alias souborový server) mi běží na starém notebooku (jehož výhodou je „vestavěná“ UPSka v podobě baterie), funkci routeru a serveru vykonává ona velká nevzhledná krabice. Nuže, co s tím?

Současný stav

Obrázek vydá za tisíc slov, a proto začnu obrázkem, který znázorňuje aktuální stav mé domácí sítě:

Aktuální stav domácí sítě

Aktuální stav domácí sítě

Jak je vidět, jsem připojen přes ADSL, mám domácí síť jak drátovou, tak bezdrátovou. V srdci sítě je server a router v jedné mašině. Dlužno dodat, že funkcionalita serveru a routeru je oddělena pomocí virtualizace (Xen), takže server je virtuální mašina, která běží na routeru. Router pak izoluje tuto virtuální mašinu od lokální sítě (tj. primitivní DMZ).

Nedávno jsem souborový server (tj. sdílený disk) přenesl na zvláštní stroj, kterým je starý a vlastníkem nepoužívaný notebook.

Požadavky na cílový stav

Moje požadavky na finální stav sítě po mých úpravách je následující:

  1. zbavit se té velké nevzhledné krabice pod stolem
  2. fyzicky oddělit router a server (bezpečnost)
  3. snížit spotřebu výsledného řešení
  4. zmenšit objem prostoru zabíraný hardwarem

Návrh a realizace řešení

Cílový stav by měl na základě těchto požadavků vypadat takto:

Cílový stav domácí sítě

Cílový stav domácí sítě

Server bych mohl přesunout na onen notebook, což by mělo výhodu v nižším odběru proudu i záloze v podobě baterie pro případ, že se přeruší dodávka proudu. Funkcionalitu routeru bych rád přesunul na zvláští stroj. I když virtualizaci (Xen) do jisté míry věřím, mít router a server na jednom fyzickém stroji se mi nezdá jako optimální řešení. Stávající velké krabice bych se rád zbavil, takže zbývají dvě možnosti. Buď zakoupit nějaký router, nebo si nějaký postavit.

Ano, jsem beznadějný geek, nerd a já nevím, co ještě, ale router chci mít plně pod svou správou, nastavený podle mých představ. To znamená mít na routeru vlastní SW, což u hotových řešení nebývá jednoduché. Když vezmu třeba svůj ADSL router, tak na něm opravdu běží nějaký Linux, očividně na nainstalovaný na nějakou flash paměť. Z pohledu hardwaru se jedná o architekturu MIPS.

Co se týče možných úprav, pokud je flash paměť vyjímatelná a nějaká kompatibilní (třeba Compact Flash karta), tak by to šlo, ale přiznám se, že bych se do toho nechtěl pouštět. Jednak bych riskoval, že z té dosud fungující krabičky udělám těžítko, a jednak je hardware opravdu slabší a paměti je neuvěřitelně málo (6MB), takže úprava by sice možná byla, ale pěkně bych se na tom nadřel.

Takže zbývá pořídit nějaký menší, velmi levný, ale výkonem postačující počítač. Kdyby byl tichý a ani v zátěži neimitoval lux, byl bych jedině rád. Nebudu napínat, favorita jsem si vybral poměrně rychle. Je to malinká krabička s x86 kompatibilním procesorem (AMD Geode), třemi LAN porty, dvěma USB porty a sériovým rozhraním. Má to 256MB RAM, 500MHz procesor s AES HW akcelerací a slot pro CF kartu. Je to přibližně 15x15cm velké, nepotřebuje to chlazení, nemá to žádné pohyblivé části (leda bych využil 44 pinový konektor pro notebookové disky). Je to malá, skladná, tichá, ale také dostatečně výkonná krabička, pro kterou nyní připravuji image Debianu Lenny, který ji bude pohánět.

Pokračování příště.