Změna struktury domácí sítě II: Mrňous s Linuxem

Pokračujeme tam, kde jsme v minulém článku skončili. Koupil jsem mrňouse, který bude pohánět nový router. Mrňous je pěkně maličký, bez pohybujících se částí i větráků, tedy tichý a skladný. A je i docela pěkný, posuďte sami (klikněte pro plné rozlišení):

Cílový stav domácí sítě

Izometrický pohled na Alix 2d3

Pohled shora na Alix 2d3

Pohled shora na Alix 2d3

Koupil jsem k němu 4GB Compact Flash kartu, což by měl být skoro kanón na vrabce. Jediný problém tohoto úžasného malého skladiště dat je fakt, že paměťové buňky na tomto typu médií mají omezený počet přepisů. Za tímto účelem sice byla vyvinuta technologie, která by měla rovnoměrně rozložit zátěž v médiu tak, aby se buňky opotřebovávaly postupně a všechny, ale nedělám si iluze, že tuto úžasnou technologii zahrnuje moje CF karta za čtyři stovky. A v nabídce českých e-shopů jsem nějakou solidnější kartu, která by tuto technologii implementovala, nenašel.

Je jasné, že nasadit žurnálovací souborový systém na flash paměť bez rozložení zátěže znamená odsoudit kartu k brzké cestě do věčných lovišť. Proto jsem místo ext3 použil pro jednotlivé oddíly ext2, ale to mi ještě nestačilo, tak jsem na všech obvyklých místech s častým zápisem (jako třeba /var a /var/log) nasadil tmpfs, tedy takový ten hezký souborový systém, co je tvořen z operační paměti. Ze stejného důvodu jsem zavrhl použití swapu. Nakonec jsem dospěl ke konfiguraci, která jednotlivé souborové systémy na oddílech karty buď rovnou připojuje jako read-only, nebo je přemountuje na read-only po nabootování.

Ti pozornější z vás si všimli, že tohle úžasné zařízení není vybaveno VGA ani jiným výstupem pro připojení monitoru. Je to z toho důvodu, že této desce chybí grafická karta. Jediné, co tato deska nabízí, je sériový port. Musel jsem si tedy pořídit sériový kabel. To bych samozřejmě nemohl být já, kdybych neobjednal špatný kabel. Místo konektorů samiček jsem objednal samce. Takže jsem si nákup a cestu do obchodu pro velký úspěch zopakoval.

Pokud budete tápat po nějaké vhodné aplikaci pro sériovou komunikaci, můžete použít příjemný konzolový nástroj Minicom, který nepochybně naleznete v repositářích své distribuce, nebo grafický nástroj Putty. Tento nástroj můžete použít i v operačním systému od jisté malé měkké firmy sídlící v Redmondu, což přijde vhod, soudě dle aktuální statistiky, přibližně 40% z vás. Komunikace přes sériovou linku je přímočará, je to klasický teminál.

Abych zbytečně neopotřebovával paměťovou kartu, rozhodl jsem se „vývoj“ systému použitého pro tento router provádět pomocí virtualizace. Pěkným nástrojem pro tento účel je VirtualBox, v mém případě OSE edice, neb mám rád svobodný software. Nakonfigurovat tři síťovky a kabel připojený na sériovém portu pro daný virtuální stroj není problém. Export příslušného obrazu „pevného disku“ virtuálního stroje na kartu provádím takto:

VBoxManage internalcommands converttoraw CF.vdi ~/cf.raw
sudo dd if=~/cf.raw of=/dev/cf_karta

Vývoj probíhá docela zdárně. Systém je již provozuschopný, zbývá už „jen“ zajistit tu správnou funkcionalitu, tedy nastavit firewall. Na tom momentálně pracuji, takže pokračování příště.

Ne, neskončím, aniž bych vám prozradil, kterou distribuci jsem na mrňouse nasadil. Volba padla na čerstvě vydaného Lennyho. Inu, Debian mám rád, znám ho, umím s ním pracovat, a pro toto použití je ideální.

Doplnění: Pokud se nechcete patlat s vlastním řešením tak jako já, bylo by možná vhodnější použít Voyage Linux, který je přímo navržen pro ALIXy a podobný hardware.

Happy hacking.