Jak zacházet s bateriemi do notebooků?

Jinými slovy, jak zacházet s Li-ion bateriemi. Výhoda těchto typů baterií je, že netrpí paměťovým efektem a nemají tak vysokou hodnotu samovybíjení. Nevýhodou je, že s rostoucím časem nenávratně ztrácejí kapacitu, což může být ještě řádně podpořeno špatným zacházením.

Lithium-iontové baterie jsou v tomto ohledu primadony, vadí jim skoro všechno. Nesnášejí teplo, úplné vybití, ale nemají rády ani držení silného náboje (100% nabití). Čili, doporučení pro práci s Lithium-iontovými bateriemi je následující:

  • nabíjet brzy (nenchat baterii příliš vybít) a často
  • pokud je delší dobu nepoužíváte, hodí se je vybít asi na 40-60% kapacity
  • baterie by neměly být často příliš vybíjeny (deep discharge), avšak přibližně každých 30 nabíjecích cyklů je to kvůli rekalibraci měřáku nutné (chcete-li, aby ukazoval přesně)
  • baterie nesmí být vybity pod svou minimální voltáž (2,4 až 3,0 V za článek)
  • baterie by měly být uchovávány v chladu, třeba v lednici (ovšem pozor na vlhkost a kondenzaci)
  • baterie by neměly být zmrazeny (většina těchto baterií zamrzá při -40 stupních Celsia)
  • baterie by měly být používány co nejdříve od doby výroby (s časem ztrácí kapacitu a stárnout začínají okamžitě)
  • pokud provozujete notebook s připojeným adaptérem, je vhodné baterii vyjmout

Explodující baterie

Lithium-iontové baterie také někdy explodují. To dělají velmi rády, pokud je jim opravdu hodně horko. Horko jim může být třeba pokud jsou vystaveny slunci, pokud je zkratujete, nebo pokud se v nich neodborně vrtáte (a něco zkazíte). Když explodují, což se vám, doufejme, nikdy nestane, tak si alespoň dejte pozor, abyste je náhodou nehasili vodou (to by bylo jako přilít olej do ohně), ale něčím pro hašení elektriky.

Update: Moc pěkný článek o tomto tématu napsal Ondra Geršl.

Zdroj: Wikipédie

Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.