Ubuntu: tohle by se u distra pro BFU nemělo dít

Vyšla nám už před nějakou dobou nová verze distribuce Ubuntu, v současné době prakticky jedna z nejoblíbenějších distribucí pro začátečníky a běžné uživatele. Naneštěstí zrovna vyšla v období, kdy se kolem grafických karet od Intelu dějí velké změny. Výsledkem jsou bohužel problémy padající na ty, kteří takovou kartu vlastní. To by samozřejmě nebylo nic hrozného, pokud by se ovšem o těchto problémech nevědělo dlouho před vydáním.

Pro více informací o celé cause si přečtěte článek na Root.cz, já se budu zabývat spíše samotnou filozofií „vydáme teď, opravíme to potom“.

Podle mého názoru, distribuce pro běžné uživatele by se měla snažit maximálně odstínit uživatele od všech problémů. Jistě, to je nereálný požadavek, protože vždy se najde nějaký problém, o kterém se dříve nevědělo, nebo se distribuce vydá s tím, že o problému se ví, ale opraven bude později, což je pochopitelné, pokud má problém minimální dopad na uživatele.

Jedná-li se však o něco takovýchto rozměrů (uživatelů grafických karet Intel není rozhodně zanedbatelný počet), a ještě pokud se o dané záležitosti předem ví, jako v tomto případě, měla by distribuce pro běžné uživatele tento problém „za“ své uživatele vyřešit – právě v tom vidím jeden z přínosů distribucí pro běžné uživatele. Nikoliv vydat novou verzi distribuce, kde to prostě nefunguje, a kde možná časem některé (nikoliv však všechny) problémy snad opraví.

Ubuntu jako distribuci mám rád, rád ji doporučuji, ale po této zkušenosti nemohu než opět zdůraznit pravidlo, které by pro běžné uživatele mělo být mantrou – nebrat distribuci hned po vydání, ale počkat, až se odladí ty největší chyby, a projít si před instalací eratta (aneb poznámky k příslušnému vydání), kde snad už po nějaké době budou ty nejošklivější problémy popsány, včetně případného řešení (pokud nějaké bude).