8GB RAM? Proč ne?

Když jsem zjistil, že extra 4GB RAM stojí nějakých třináct stovek, neváhal jsem a došel jsem si pro ně. Moje pracovní stanice tak má celkem 8GB RAM (výš už jít nemohu – limit základní desky). Zdá se to být hodně – přiznám se, že jsem se dost dlouho domníval, že ty 4GB RAM jsou zbytečně moc. Není tomu tak.

Samozřejmě, že jsem schopen si plně vystačit třeba i se 2GB RAM (na notebooku s tím problém nemám), ale 8GB dává více možností, zejména v oblasti virtualizace. Jelikož mám tendenci testovat nové verze linuxových/unixových distribucí, či provádět jiné zajímavé experimenty, které nechci provádět na ostro, tedy přímo na mé pracovní stanici, hodí se mi extra RAM právě pro současně běžící virtuální stroje (KVM).

Ačkoliv se to nezdá, i nevyužitá paměť může být velmi užitečná. Tedy u operačních systémů, které jsou schopné ji náležitě využít a nenechávají ji jen ležet ladem, tedy například u GNU/Linuxu nebo jiných unixů. Různé buffery, vyrovnávací paměti a diskové cache mohou vyplnit celou nevyužitou paměť, a tím učinit práci s počítačem svižnější.

Vzhledem k cenám pamětí je v dnešní době skutečně zbytečné se nějak výrazněji omezovat. Pokud máte volné paměťové sloty a pro extra paměť využití, podívejte se, na kolik by vás přišel upgrade a zvažte, jestli se nevyplatí provést objednávku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.