Moje pracovní prostředí a oblíbený software

Už dlouho jsem nic nepublikoval, žádné rozumné téma mne momentálně nenapadá, a tak tedy zkusím alespoň popsat, ze kterých komponenet se skládá moje pracovní prostředí.

Jádrem většiny pracovních prostředí je grafické rozhraní. U mne tomu nebude jinak. Nepoužívám však molochy jako KDE či Gnome, dokonce ani odlehčené varianty jako Xfce či Fluxbox. Používám dlaždicového správce oken. Pěkný název, že? Ve své podstatě je to správce oken, který okna (klienty) neumisťuje libovolně, ale jako dlaždice – vedle sebe. Dlaždicoví správci oken jsou charakterističtí také tím, že většinu operací s okny i se správcem samotným umožňují provádět klávesnicí, bez potřeby používat hlodavce.

Dlaždicových správců oken je samozřejmě celá řada, já používám Awesome (desktop) a Wmii (laptop). V případě Awesome musím podpořit odkazem jeden báječný web plný mnoha zajímavých informací a také domov pěkně napsaných konfiguráků pro Awesome (ty se mimochodem píší v jazyce LUA). Oba dva tito správci mají výhodu v tom, že jsou schopni používat i plovoucí režim (umisťování oken „tradičním“ způsobem), což umožňuje používat některé špatně napsané, defektní aplikace, které si s dlaždicovým uspořádáním oken neumí poradit.

A proč že používám dlaždicového správce oken místo nějakého WIMP prostředí jako KDE nebo Gnome? Efektivita, rychlost, pohodlí, možnost zapomenout na myš a používat jen klávesnici.

Dobrá, to bychom měli grafické prostředí. Ale žádné grafické prostředí se neobjede bez aplikací. Pro linuxáře je obvykle primárním nástrojem příkazová řádka, a s tou související terminál. Já používám urxvt s velmi pěkným neproporcionálním fontem Terminus. Jako e-mailový klient používám Claws mail a Mutt spolu s Fetchmailem a msmtp. V obou klientech používám GnuPG k podepisování a příležitostnému šifrování e-mailů.

Prohlížeč. Webový prohlížeč. Na Lynx mi asi neskočíte, že?. Ano, používám ho, ale jen zřídka, obvykle na nějakém serveru, kam jsem zrovna přihlášen. Na desktopu a laptopu používám Firefox, ale ne jen tak ledajaký Firefox. Používám Vimperator, plugin, který umožňuje Firefox ovládat jako Vim, který je zvláštní shodou okolností také mým oblíbeným textovým editorem. Dodávám, že ve Vimu jsem napsal mj. svoji bakalářskou práci (tedy s pomocí LaTeXu).

Co se týče přehrávače hudby, používám moc a mpd. Pro přehrávání videa používám smplayer. Vektorovou grafiku vytvářím a edituji v Inkscapu, bitmapovou zpracovávám v GIMPu. Fotografie spravuji pomocí DigiKam a negativy „vyvolávám“ za pomoci Ufrawu nebo nyní čerstvě pod GNU/GPL vydaného Rawtherapee. HDR vytvářím pomocí Qtpfsgui (ano, vím, příšerný název, ale fajn aplikace), panoramata za pomocí Autopano-siftu přepsaného do jazyka C (nemám rád Mono), Huginu a Enblendu.

Jelikož pracuji jako linuxový správce, a také se snažím trošku vyvíjet webové aplikace (dobrá, přiznávám, zatím jsem ještě žádnou slušnou nenapsal, ale chystám se na to), potřebuji nějakou tu virtualizaci a virtuální linuxové servery, kde mi běží vhodně nakonfigurované služby. Jelikož používám 64-bitový systém (viz 8GB RAM), moc mi tu nechodí VirtualBox OSE (svobodná verze VirtualBoxu od nyní mrtvého Slunce, které pohltila Vědma), takže používám KVM a Qemu. Virtuální mašiny spravuji přes SSH, qemu konzoli a Vinagre.

A co že používám na serverech? Debian, Apache, MySQL, PostgreSQL a PHP. Doufám, že v tomto případě mi snad odpustíte absenci odkazů. Ke sdílení projektového svazku s webovými aplikacemi používám NFS, ke vzdálenému přístupu na servery v domácí síti OpenVPN a ke správě všeho možného a nemožného OpenSSH a GNU Screen.

Tím bych tento článek zakončil. Zbytek zajímavého softwaru, který používám, si nechám na příště, pokud se k tomuto tématu ještě někdy vrátím. A co vy, používáte nějaký zajímavý svobodný software?

Příspěvek byl publikován v rubrice GNU/Linux a jeho autorem je Shadow. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.