Přátelé Open Source

Dnes jsem uzřel zprávičku o IBM, kterak hrozí patentovým sporem firmě, která vyvíjí open source software. Součástí patentového sporu jsou i dva patenty, které IBM přislíbilo open source vývojářům. V souvislosti s tím mne napadlo následující:

Open source nemá přátele. Pouze své tvůrce, uživatele, zneuživatele a nepřátele.

Pravdou je, že open source má kromě tvůrců a uživatelů své nepřátele – obvykle konkurenty z prostředí proprietárního softwaru. Jako zneuživatele bych viděl někoho, kdo začne na nějakém open source projektu rýžovat, aniž by cokoliv vrátil zpět původním lidem, z jejichž práce těží. Ale to je sporné – pokud dotyční daný software vydali pod jistými licenčními podmínkami, pak mohli s podobným scénářem počítat (dovoluje-li to licence), a tudíž se nejedná o zneužití.

Kdo je ale přítelem open source? Nejsem si jistý, kdo by tak mohl být označen (uživatel je uživatel, vývojář je vývojář…). Vím ale to, že přítelem open source rozhodně není entita, jejímž primárním cílem je dosažení zisku (tedy jakákoliv komerční společnost). Ta totiž bude stát za Open Source jen tak dlouho, dokud se jí to vyplatí, a jakmile se situace změní, bez jakýchkoliv rozpaků vytáhne nůž a vrazí mu ho do zad. Firmy podle mého nejsou a nemohou být přáteli Open Source. Zejména pak Ubersoft.